Příčiny cirhózy jater

Příčin vzniku onemocnění cirhózy jater existuje celá řada faktorů, které se mohou navzájem kombinovat či doplňovat.

Cirhóza jater je závažné onemocnění, které nejčastěji postihuje lidi, jenž nadměrně konzumují alkohol nebo se pohybují v prostoru, ve kterém často vdechují nejrůznější chemikálie a toxiny. Každý organismus je jedinečný, tudíž závažnou denní dávku spotřeby alkoholu nelze předem odhadnout. K možným příčinám vzniku onemocnění nemusí vést pouze popíjení tvrdého alkoholu, nýbrž i každodenní konzumace piva či vína. Některým játrům neuškodí pět piv denně, jiné však začínají pomalu, ale jistě chřadnout po dvou každodenně zkonzumovaných pivech. Dle odborníků se za denní nebezpečnou dávku alkoholu považuje 60 gramů u mužů a 20 gramů u žen.

Vedle vědomě zaviněných příčin onemocnění, může cirhóza jater postihnout kohokoliv z nás prostřednictvím žloutenky typu B a C. V případě infekční hepatitidy typu B, která je přenášena zejména nechráněným sexuálním stykem a vzájemného půjčování jehel mezi narkotiky, si příčiny možného onemocnění zaviní člověk sám. Žloutenka typu B způsobuje větší procento onemocnění cirhózy jater než nadměrná konzumace alkoholu a je příčinou 80 % všech případů rakoviny jater.

K častým příčinám cirhózy jater vede předchozí onemocnění žlučových cest a srdeční nedostatečnosti.

K výjimečným příčinám onemocnění přispívá i muchomůrka zelená, která vylučuje velmi prudké jedy – toxiny, které mohou způsobit u člověka náhlé selhání jater. V tomto případě, by se však muselo jednot o dlouhodobé vdechování toxických jedů muchomůrky zelené, neboť jaterní tkáň je schopna určitou dávku jedu po nějakém časovém období regenerovat.

K velmi zanedbatelnému počtu příčin onemocnění patří i vrozená onemocnění, která mohou být doprovázena přecitlivělostí na chemické látky a viry.