Dieta při cirhóze jater

K preventivnímu opatření a léčebným metodám cirhózy jater patří přísná dieta, kterou by měli pacienti dle pokynů dodržovat.

Správná a rovnoměrně vyvážená strava částečně vede k obnově napadené jaterní tkáně. Strava by měla být především velmi bohatá na bílkoviny, které hrají v organismu nemocného člověka podstatnou roli. Při nedostatečném příjmu zdrojů bílkovin začíná být ohrožena obranyschopnost organismu, což dále vede k podvýživě.

Příjem rostlinných tuků by měl převládat nad tuky živočišnými, avšak s jejich konzumací by si měli pacienti počínat velmi opatrně. Příprava pokrmů by se měla vyhnout tepelné úpravě smažení, tu by mělo nahradit dušení, vaření, grilování a příprava pokrmů v horkovzdušné troubě.

Strava by měla být pestrá obzvláště na potraviny obsahující vlákninu, což ve velké míře splňuje zelenina, luštěniny, obiloviny a ovoce. Jelikož vláknina v lidském těle funguje na principu bobtnání, je nezbytné tyto potraviny zapíjet velkými doušky vody. Tímto procesem napomáháme rychlejšímu pohybu střev, což vede k následnému vyprazdňování.

Jídelníček cirhotika je rozdělen do čtyř skupin, jenž obsahují jednotlivé zdroje potravin, které jsou důležité pro správnou funkci organismu. Pacientova strava by tedy měla denně obsahovat minimálně jednu položku z každé skupiny. První skupinu tvoří pečivo, doporučuje se tmavé a celozrnné, těstoviny nejlépe bezvaječné a též celozrnné, rýže a brambory. Do druhé skupiny patří ovoce a zelenina, jejíž konzumace by měla během dne převládat. Třetí skupinu tvoří mléko a mléčné výrobky, z nichž by se pacienti měli zaměřit na bílé jogurty, jogurty obsahující aktivní bifidus složky a slané či sladké tvarohové krémy. Do této skupiny jsou též zařazena vejce, které by se měla konzumovat nejčastěji natvrdo uvařená. Poslední skupinu tvoří libové druhy masa, sladkovodní i mořské ryby, luštěniny a všechny druhy ořechů.

Naopak pacienti trpící cirhózou jater by se měli vyvarovat všem smaženým pokrmům, tučným, krémovým moučníkům, kynutým knedlíkům, pokrmům připravovaným z kynutého těsta, chemicky konzervovaným potravinám a v neposlední míře samozřejmě alkoholu.

Pestrost stravy by pacienti měli doplňovat potravinovými doplňky, které však musí obsahovat nezbytné vitamíny, minerální látky, enzymy a antioxidanty. K nejdůležitějším druhům vitamínů, při jaterní cirhóze, patří vitamíny rozpustné v tucích, kterými jsou vitamín A, D, E, K. Při správně vyvážené konzumaci vitamínů a důležitých stopových prvků posiluje pacient svůj cévní systém a organismus.