Příznaky a projevy cirhózy jater

Začátky projevu nemoci člověk nepociťuje, projevy nemoci se dlouhodobě neprojevují, nemoc nikterak neomezuje lidi v jejich běžné denní činnosti. Játra začínají tvrdnout velmi pomalu, nepozorovaně a první příznaky se začínají projevovat až po dlouhé době, kdy už játra začínají pracovat velmi pomalu, jelikož jejich významná část je již poškozena.

K prvotním a nejčastějším příznakům projevu nemoci patří únava, nadýmání, ztráta chuti k jídlu i některým nápojům a celkové oslabení organismu, které jsou doprovázeny stejnými pocity jako při běžné chřipce. U některých pacientů se objevují kožní změny formou zarudnutí dlaní nebo vlásčitými skvrnami na trupu lidského těla, které postupně přecházejí až do snadné tvorby modřin. Modřiny a časté krvácení z dásní jsou jasným příkladem snížené srážlivosti krve, tedy důkazem, že játra nefungují tak, jak by měla. Při onemocnění u žen dochází zpravidla k poruchám menstruačního cyklu a nechutenství, připomínající počáteční formu anorexie.

Ke středně obtížným příznakům patří zvýšená krvácivost, zvětšení obvodu břicha (ascites) a žloutnutí očního bělma a kůže, které připomínají prvotní příznaky žloutenky. Zvětšení obvodu břicha může být v některých případech zaměněno s obezitou, břicho se začíná naplňovat tekutinou, což vede k utlačování plic a následnému zhoršenému dýchání. U některých pacientů se nemoc může projevit formou otoku kotníků ba dokonce i celých dolních končetin.

K velmi obtížným a závažným problémům patří zvracení krve a zintenzivňující se psychické poruchy. K závažným projevům onemocnění patří poškození mozku pacienta, což vzniká na základě nedostatečné detoxikace škodlivin produkované játry. K nejčastějším projevům příčiny poškození mozku patří změna denních rituálů, které vedou k obrácenému životnímu stylu pacienta. Ve většině případů trpí pacienti v noci nespavostí a zvýšenou aktivní činností, přes den naopak disponují vysokou mírou únavy. K těmto prvotním projevům postupně přibývá agresivita v chování pacienta, ztráta vědomí, v závažnějších případech dospěje neléčený pacient až do stádia smrti.