Průběh cirhózy jater

Jaterní cirhóza je vážné, dlouhotrvající onemocnění poškození jater, se kterým se potýkají občané a lékaři na celém světě. Toto onemocnění patří, z pohledu medicíny, mezi nejsledovanější a nejobávanější choroby postihující trávicí systém. Ve Francii představuje toto onemocnění jednu z nejčastějších příčin úmrtí, jelikož právě Francouzi jsou známí velkou oblibou konzumace nadměrného množství vína. A právě alkohol patří k nejčastějším vyvolávacím faktorům, který ve světovém měřítku činí zhruba polovinu všech příčin cirhózy jater.

Zdravá játra disponují miniaturními útvary, které jsou odborně nazývané jaterní lalůčky. Každý z těchto mikroskopicky viditelných jaterních lalůčků obsahuje střed a obvod. V průběhu nemoci dochází k přestavbě zdravé, hladké jaterní struktury na tuhou nepotřebnou vazivovou hmotu a jaterní lalůčky jsou zastoupeny regeneračními uzlíky, kterým se odborně říká moduly. Poškozená játra tudíž disponují nerovným povrchem, zapříčiněným výskytem různě velkých jaterních uzlíků.

Nemocnými játry nedokáže krev volně a lehce protékat, tudíž se začíná shromažďovat v portální žíle. Na základě nemožnosti hladkého průtoku krve játry dochází k celkovému nebo částečnému poškození jater. Na základě poškození a nemožnosti regenerace začínají játra pracovat čím dál, tím pomaleji, svoji úlohu a funkci zpracování živin a odstraňování škodlivin plní velmi obtížně, onemocnění má tendenci k progresi.

Důsledkem vývoje jaterní cirhózy je jaterní nedostatečnost, která je charakteristická zánikem zdravých jaterních buněk. Druhou příčinou je portální hypertenze, která se projevuje zvýšeným tlakem krve ve vrátnicové žíle. Portální hypertenze dává podnět ke vzniku ascitu a nejobávanějšímu cirhotickému projevu, kterým je krvácení z jícnových varixů.

Cirhóza jater je onemocnění, které se neprojeví po měsíci nadměrné konzumace alkoholu nebo krátkodobé formy akutních a chronických onemocněních. Průběh onemocnění trvá několik let, během této doby může člověk pociťovat minimální příznaky, které se zpravidla spojují s přepracováním a únavou.Mladí lidé holdující nadměrné konzumaci alkoholu zaznamenají prvotní příznaky až po 30. roce svého věku. Těžké chronické příčiny onemocnění se začínají projevovat do pěti let od začátku nemoci, pacienti s lehčími případy zaznamenají první příznaky onemocnění zhruba do 10 let.