Prevence proti cirhóze jater

Nejspolehlivějším postupem proti onemocnění jaterní cirhózou je samozřejmě prevence jejího vzniku. K dalšímu rozšíření poškozování jaterních tkání mohou pacienti zabránit úpravou a skladbou jídelníčku, abstinencí, změnou životního stylu a řádnou léčbou vedenou odbornými pracovníky.

K nejpodstatnějším bodům patří abstinence nebo velmi střídmá, téměř až příležitostní konzumace alkoholu. Jelikož se dle odborníků za denní nebezpečnou dávku alkoholu pro zdravého člověka považuje 60 gramů u mužů a 20 gramů u žen, měli by cirhotici snížit dávku na minimum. Za optimální míru se tedy považuje zhruba 25 gramů alkoholu u mužů a necelých 10 gramů alkoholu u žen.

Pacienti, nacházející se v rizikové skupině onemocnění, by se měli nechat očkovat proti žloutence typu B. V současné době se na trhu vyskytují vakcíny proti žloutence typu B, pacienti však mohou zvolit kombinovanou vakcínu, která je ochrání před žloutenkou typu B a typu A.

Do preventivních opatření patří i omezení užívání léků, jakýkoliv lék navíc by měli pacienti konzultovat se svým lékařem. Předepsané léky by však pacienti měli užívat pravidelně, a to pouze v předepsaných denních dávkách.

Velký význam je přisuzován i potravinovým doplňkům, které mohou při léčbě cirhózy jater významně pomoci. Důležité však je, aby potravinové doplňky měly dostatečně vysoký účinek na regeneraci jater. K tomu je zapotřebí vyvážené složení nezbytných vitamínů, minerálních látek, antioxidantů a enzymů. Na základě konzumace kvalitních potravinových doplňků, posiluje pacient svůj cévní systém a výrazně podporuje pravidelnou stolici.

Správnou výživou můžeme napomáhat k částečné obnově jaterní tkáně, pacienti by měli zapomenout na smažená a tučná jídla, převládat by měla tepelná úprava jídel formou vaření a dušení. Správnou skladbu jídelníčku a rozvržení denní stravovací dávky ve správném vitamínovém a živinovém poměru, by měli pacienti konzultovat s odborníkem.

Mezi preventivní opatření patří také dostatečný odpočinek, pacient by se neměl fyzicky přetěžovat, nebo vykonávat jakoukoliv namáhavou práci. Ke zdravému životnímu stylu cirhotiků patří dostatečný a ničím nerušený spánek, co nejdelší pobyt na čerstvém vzduchu, kombinovaný příjemnými procházkami.